AUTOCASCO

O ile przy OC komunikacyjnym klientów interesuje głównie cena, to przy poszukiwaniu odpowiedniego AC dla swojego autka cena, choć też jest ważna, schodzi na dalszy plan.
Gdy szukamy AC, by zapewnić sobie spokój i poczucie bezpieczeństwa, sprawdzamy zakres ubezpieczenia, wiarygodność TU i oczywiście, jak wszędzie, wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności TU.
Mniejsze wymagania mamy, gdy auto jest przedmiotem leasingu lub zostało kupione w kredycie i ubezpieczenia żąda bank. Wtedy znowu ważna zaczyna być cena.
Zawsze jednak należy sprawdzić wyłączenia i ograniczenia zawarte przez TU w warunkach ubezpieczenia:
– czy pojazdem mogą kierować osoby inne niż właściciel i osoby wskazane na polisie,
– czy nie ma ograniczeń wiekowych kierowcy,
– gdzie możemy, a gdzie nie możemy parkować i kiedy,
– w jakim czasie od zdarzenia mamy zgłosić szkodę,
– jak mamy zabezpieczyć pojazd i miejsce zdarzenia.
W razie wypadku niezależnie od tego, czy jesteśmy sprawcą, czy poszkodowanym, pamiętajmy, aby nie opuszczać miejsca kolizji lub wypadku bez odpowiedniego udokumentowania tego zdarzenia.
Jest to bardzo częsty błąd, który może mieć poważne i przykre konsekwencje.
Przykład z życia:
Dwa auta jadące w przeciwnych kierunkach na wąskiej drodze zderzają się lusterkami.
Kierowcy zgadzają się, że wina była obustronna, obaj ponieśli takie same straty, więc nie będą robili z tego problemu, zwłaszcza, że obaj mają AC i w zgodzie się rozjechali.
Gdy kierowca A dojechał do domu, już czekała na niego policja, gdyż kierowca B zgłosił, że kierowca A uciekł z miejsca wypadku, a ten nie miał dowodów, że było inaczej.
Konsekwencje: sprawa w sądzie za ucieczkę z miejsca zdarzenia, odmowa wypłaty z AC i regres z TU za uszkodzony pojazd B.
Nawet jeśli nie chcemy wzywać policji do zdarzenia, by sprawca uniknął mandatu, bo sprawa jest błaha, to poświęćmy kilka minut, aby udokumentować zdarzenie:
– spiszmy oświadczenie z drugim uczestnikiem zdarzenia,
– sfotografujmy wszystkie istotne szczegóły (uszkodzenia, miejsce zdarzenia itp.),
– jeśli są świadkowie, to postarajmy się o ich oświadczenia lub, w razie potrzeby, kontakt,
– jeśli mamy ASSISTANCE, a przy dobrym AC i dobrym OC często mamy, to przy poważniejszych uszkodzeniach wezwijmy holownik, bo jego obsługa często udokumentuje okoliczności zdarzenia. Wezwanie holownika jest często warunkiem uzyskania od TU pojazdu zastępczego lub innych usług ASSISTANCE